שנת שירות

שנת שירות היא שנה שאותה נותן בוגר כיתה י"ב לפני גיוסו לצבא על מנת לתרום לחברה ולקהילה במסגרות שונות. בני קיבוצים רבים מנצלים הזדמנות זו כדי להדריך בני נוער בפנימיות שונות, כפרי נוער, בעיירות פיתוח או בשכונות מצוקה ברחבי הארץ, אבל לא רק בני המשקים והקיבוצים. חניכי תנועות הנוער ששימשו כמדריכים בתנועתם יכולים להתארגן לקראת שנת שירות בעלת משמעות באותם תחומים של התנדבות הקהילה ועזרה לחברה.

יתרונות שנת שירות

בשנת שירות אתם נפגשים עם בני נוער כמוכם שיש להם צרכים דומים, אבל שתנאי החיים לא אפשרו להם לקבל את מה שאתם קיבלתם בחייכם הקצרים. שנת שירות מאפשרת לכם לנסות ולעזור לבני נוער אלה על ידי התחברות איתם במקומותיהם. במקרים מסויימים אתם תתחברו עם בני נוער מפנמיות ומוסדות אחרים שבהם שוהים נערים וילדים שהוצאו מבתיהם עקב סיבות שונות. מקומות אלו מנסים לתת לילדים אלו תחושה של בית וגם אתם תהיו שם כדי לעזור.

שנת שירות מאפשרת לכם שנה של התנסות חדשה שלא הכרתם, צבירת חוויות עם בני נוער שונים, שנה של התבגרות, עצמאות ולמידת ערך האחריות.

היכן ניתן לעשות שנת שירות?

שנת שירות ניתן לעשות במקומות רבים ובינהם:

  • פנימיות שונות – פנימיה שיקומית, פנימיה חינוכית, פנימיה טיפולית, פנימיה פוסט טיפולית
  • כפרי נוער – בית ספר של הכפר, הפנימייה של הכפר, משק החי של הכפר
  • ·         גופים ירוקים
  • קהילה לבעלי צרכים מיוחדים – גם לאלה המקיימים אורח חיים משותף ומלא וגם לאלה הבאים לכמה שעות ביום למרכז יום תעסוקתי טיפולי.
  • מעורבות חברתית וקהילתית – פרוייקטים הפועלים בערים עצמם ובשכונות המצוקה במטרה להביא לצמצום פערים בחברה.

תורמים למדינה גם לפני השירות הצבאי

אין ספק כי שנת שירות היא דרך נפלאה לבוגרי התיכון לתרום למדינה בדרכים שונות עוד לפני שעטו על עצמם מדים והחלו את השירות הצבאי. מדובר בבחורים ובחורות בעלי ערכים המוכנים להקריב מזמנם ומרצם למען מטרות חברתיות שונות, ולתרום בכל דרך במסלול בו בחרו לשרת באותה שנת שירות. הם ראויים לכל התודות על כך.