שיקום הפה

הידוק לסתות וטיפול אצל מומחה לשיקום הפה

הפה שלנו הוא כמובן אחד האברים החיוניים והשימושיים ביותר שלנו. ככזה חשוב מאד לתחזק אותו בצורה טובה, בעיקר בכל הקשור לשיניים ולחניכיים שלנו. נהוג לחשוב כי מומחי שיקום הפה עוסקים אך ורק בתהליכי שיקום מורכבים עבור מטופלים אשר עברו תאונות קשות, השחתה של הלסת ועיוותים קשים של הפה והשיניים. למעשה, מומחים לשיקום הפה מטפלים במגוון רחב מאוד של בעיות כולל בעיות לסת כמו הידוק לסתות. מה הוא בעצם תהליך של הידוק לסתות? כיצד מאבחנים אותו וכיצד מטפלים בו הלכה למעשה בעת שנדרשים לכך?

מה הוא הידוק לסתות?

הידוק לסתות ( Bruxism )   היא תופעה בה הלסתות נסגרות ומתהדקות וגורמות לחריקת שיניים. חריקת השיניים סופה בשחיקה והרס של השן. התופעה גורמת ללא מעט נזק אם אינה מאובחנת ומטופלת, הנזק כולל שחיקת השיניים, כאבים באזור הפנים, רגישות בשיניים, כאבי ראש, שרירי פנים תפוסים, פגיעות בלשון, נקיעת הלסת ועוד .

כיצד מטפלים בהידוק לסתות?

על מנת לטפל בהידוק לסתות ראשית יש לאבחן את הצורך. מכיוון שמדובר בתופעה שהמטופל עצמו אינו מודע לה לבדרך כלל, האבחון יעשה אצל רופא השיניים. התסמין הנפוץ ביותר הוא שחיקת שיניים. טיפולים פופולאריים של שיקום הפה כוללים שני שלבים – שינוי הרגלי המטופל וטיפול על ידי התקן דנטאלי לשימוש בלילות. המטופל ילמד כיצד להניח נכון את שיניו, לשונו ושפתיו על מנת למנוע תחושת אי נוחות או כאב. ההתקן הדנטאלי ימנע נזק לשיניו של המטופל בזמן השינה, את ההתקן יש להתאים לכל מטופל באופן אינדווידואלי במשרדו של רופא השיניים .

למה דווקא מומחה לשיקום הפה?

מומחי שיקום הפה הם רופאי שיניים בעלי התמחות מיוחדת, רב מערכתית ברפואת שיניים ושיקום פה ולסת. בשל מומחיותם הגבוהה אשר כוללת לא רק פרוצדורות דנטליות רגילות כמו סתימת חורים, טיפולי שורש וכתרים ביכולתם לאבחן ולטפל בבעיות לסת ושיניים מורכבות. אם גם אתם סובלים מהידוק לסתות מומלץ לחפש מומחה לשיקום הפה אשר יכול לטפל בכם בצורה הנכונה ביותר .