פריצת דיסק

מה זה פריצת דיסק?

אחת מבעיות הגב השכיחות והכואבות ביותר היא ללא כל ספק פריצת דיסק. על מה מדובר? במסגרת של פריצת דיסק נפגעים הסיבים החיצוניים של הדיסק. כתוצאה מכך הסיבים הפנימיים עלולים לפרוץ החוצה ולגרום לכאבים עזים אצל אותו אדם. אם פריצת הדיסק באזור המותני היא הנפוצה ביותר, פריצת דיסק צווארי היא השנייה ברמת הנפוצות שלה ברחבי העולם כולו. הכאבים אשר מלווים את התופעה הלא נעימה הזו של פריצת דיסק יכולים להופיע בצורת התקפים ההולכים ובאים מעת לעת, ולגרום לקשיחות באזור הצוואר.

פריצת דיסק כתוצאה מניוון שחיקה או הזדקנות

פריצת דיסק נגרמת כתוצאה של לחץ מתמשך באזור זה של עמוד אשר יוצר קרעים קטנים אשר גורמים לתופעות נוירולוגיות ולכאבים בדרגה משתנה. החוליות אשר בהן עלולה להיווצר פריצת דיסק צווארי לדוגמה, הן החוליות הגבוהות אשר נקראות בשפה המקצועית C5-C6-CT. תהליכי ניוון אשר מתרחשים בעמוד השדרה באופן טבעי עם הגיל הם אומנם הסיבה העיקרית להופעת התסמינים של פריצת דיסק צווארי, אך גם חבלה או תנועה פתאומית עלולות לגרום לתופעה. כך גם בפריצת דיסק באזורים אחרים.

מהו תהליך הניוון הטבעי שבו עלולה להתרחש פריצת דיסק והאם ניתן למנוע אותו?

תהליך ניוון של השרירים באזור הדיסק הוא הדרגתי ומתגבר במיוחד לקראת הזקנה. השינוי מתבטא באיבוד הנוזל הנמצא בתוך הדיסק וזה מונע מהדיסק את היכולת לספוג זעזועים, מכיוון שהוא מאבד מהאלסטיות שלו. תנועת החוליות קדימה ואחורה כאשר הדיסק נשחק, מזרזת עוד יותר את תהליך הניוון הטבעי. את התהליך הזה ניתן למנוע על ידי הקפדה על התנועה הנכונה ועל ידי אימון אזור הגב לשם שמירה על גמישותו.

צמיחה של מבנים גרמיים על הדיסק כתוצאה מהזדקנות הדיסק ושחיקתו

בתהליך ההזדקנות הטבעי של הגוף, עלולה להתרחש תופעה של צמיחת זיזים גרמיים לצג החוליות שמרכיבות את עמוד השדרה. מצב זה יכול לגרום להקרנת העצבים ולכאב. זוהי למעשה פריצת דיסק הנגרמת כתוצאה משחיקה ממושכת או זקנה והיא יכולה לגרום להופעת מיגרנות תקפות, סחרחורות, טנטון ולכאבי כתף המוקרנים מאזור הצוואר.