טיפול בפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה – דאבת שרירים

פיברומיאלגיה היא תסמונת אשר מוכרת בשמה העברי "דאבת שרירים", והיא מתאפיינת בכאבים כרוניים בשרירים ובמפרקים בגוף, בתשישות רבה ובמינים שונים של הפרעות שינה כאלה ואחרות. פגיעה במערכת העצבים היא זו שגורמת לסימפטומים אלה, בשל כשל בעיבוד הכאב במערכת. קבוצת הסיכון העיקרית שלה הם פציינטים בגילאי 25 עד 50, אשר נמצאים בסיכון של 2 עד 4 אחוזים לחשיפה אליה. קיימות כיום שיטות שונות לטיפול בפיברומיאלגיה, חלקן תרופתיות וחלקן טבעיות.

דרכי טיפול טבעיות בפיברומיאלגיה

פעילות גופנית אירובית היא דרך טובה לטיפול בפיברומיאלגיה ולחולים אשר סובלים מן התופעה ומתסמיניה מומלץ לעסוק בפעילות מן הסוג הזה באופן הדרגתי. האימון ההדרגתי והמובנה חשוב לצורך התמודדות עם הכאבים והתשישות אשר כמובן נלווים למחלה ומשפיעים גם על היכולת לעסוק בפעילויות אירוביות שונות. טיפול בתסמונת פיברומיאלגיה יכול לכלול גם הידרותרפיה, שיטה ייחודית, אשר בה מתבצע שימוש במים חמים מתוך האמונה, כי המים הם בעלי יכולת ריפוי וניקוי והם יכולים לטפל באופן נרחב בהפרעה זו בצורה יעילה ביותר על פי רוב.

תרופות לטיפול בפיברומיאלגיה

הסימפטומים אשר נלווים למחלה מושפעים, על פי המחקרים, מחוסר בסרוטונין ונוראדרנלין בסינפסות מוחיות. טיפול בתסמונת פיברומיאלגיה יכול לסייע בהעלאת רמות אלה באמצעות תרופת ה'סימבלטה', מה שמסייע בהפחתת הכאב ושיפור במצבה של העייפות הכרונית של האדם, הסובל מן המחלה. תרופה נוספת אשר מטפלת בחוסר האיזון הזה היא 'סבלה', אשר מחקרים הוכיחו את יעילותה הרבה, בטיפול בפיברומיאלגיה ובכאב אשר נלווה אליה.

אפקטיביות הטיפול בפיברומיאלגיה

יש לציין את העובדה, כי המחלה הינה כרונית אך מתוך הידוע היא אינה גורמת להתדרדרות במצבו של האדם הסובל ממנה. ניוון שרירים, שיתוק או עיוות מפרקים לא נכללים במחלה. היא מתאפיינת בכאבים ובעייפות תמידיים ועם תופעות אלה ניתן להתמודד באמצעות טיפול תרופתי או טבעי. על פי הידוע, המחלה קיימת בישראל ובעולם במידה זהה וללא קשר לזהות אתנית או לאומית מסוימת. לכן חשוב להיות מודעים לקיומה של המחלה ולנקוט בשיטות טיפול בפיברומיאלגיה עם הופעתה, כדי להקל על תופעות הלוואי ובמקרים מסוימים אף לרפא אותם.