היתוך קר

היתוך קר הוא מצב אשר קורה כאשר אטומים מסוימים מתחברים אחד לשני ויוצרים אטום מחומר אחר. למשל 2 אטומים של מימן הופכים להליום, על ידי כך נוצרת אנרגיה אשר אינה רעילה. רעיון של היתוך קר נוצר בעקבות הטמפרטורה. כאשר רוצים להפיק אנרגיה בכדור הארץ קשה לעשות זאת בטמפרטורה גבוהה ועל כן ההיתוך נעשה בטמפרטורה נמוכה. אחד הניסיונות ליצור היתוך קר הייתה על ידי שימוש במים. אך לאחר מספר ניסיונות חוזרים ונשנים מצאו שלא הופקה כל אנרגיה בתהליך זה. למרות זאת ליצירת אנרגיה באמצעות היתוך יש מספר יתרונות כאלה ואחרים מטבע הדברים אשר חשוב מאד להכיר אותם.

היתרונות של תהליך ההיתוך

בראש ובראשונה היתרון של יצירת אנרגיה בתהליך של היתוך היא הפקת אנרגיה אשר אינה רעילה. שנית, המימן אשר ממנו יוצרים היתוך הוא חומר זמין לעומת ההליום אשר הוא חומר נדיר על פני כדור הארץ. החיסרון ביצירה של אנרגיה באמצעות היתוך הוא שאם האטומים מתקרבים יותר מדי אחד לשני נוצרת התנגדות, ועל כן יש ליצור אנרגיה התחלתית גדולה, ולשם כך החליטו להפיק אנרגיה זו באמצעות היתוך קר.

האם אפשרי ליצור היתוך קר?

מכיוון שלא הצליחו להפיק היתוך קר באמצעות מים בטמפרטורה נמוכה, סוברים המדענים כיום כי תהליך של היתוך קר אינו אפשרי כלל וכלל. גם ניסיון של יצירת היתוך קר בבועות מים באמצעות פיצוץ הבועות בטמפרטורה נמוכה נכשל. האמת היא כי הכישלון של היתוך קר בשיטה זו הביא לספקנות בנושא זה מן הסתם.

ניסיון של אנדריאה רוסי ליצירה מוצלחת של היתוך קר

המהנדס אנדריאה רוסי המציא מכשיר אשר נקרא E-CAT היוצר היתוך קר ליצירת אנרגיה זולה של חשמל. בחודש מאי 2013 אימת אנדריאה רוסי את הניסיון שלו ליצור היתוך קר, אך עדיין המדענים סקפטיים לגבי המכשיר, על כן, אנדריאה רוסי מתכוון להפעיל את המכשיר שיצר למשך 6 חודשים כדי להוכיח את ניסיונותיו לטווח הרחוק. במידה ומחקרו יואמת זו תהיה פריצת דרך עולמית בהפקת אנרגיה באמצעות היתוך קר.