גמולוגיה

מה זה גמולוגיה והיכן לומדים את התחום הזה ?

גמולוגיה היא תורת האבנים. אם לדייק, גמולוגיה הוא תחום אשר עוסק בחקר אבני החן והוא קשור גם לגיאולוגיה ולמנירולוגיה. לאחר סיום לימודי גיאולוגיה, אדם בעל תעודת גיאולוג יעסוק במיון וסיווג האבנים הטובות. חשוב להבין, כי לימודי גיאולוגיה מספקים את המידע המקיף והשלם אודות כל סוגי האבנים, הפגמים והתכונות של כל אחת מהן ומעניקים את הכלים הדרושים לכל מי שלומד את התחום על מנת לעסוק בזיהוי האבנים ובבדיקת הפרמטרים, כגון ליטוש ופגמים על מנת לבצע הערכות מחיר. את עבודתו עושה גמולוג במעבדה מיוחדת ובאמצעות כלי אבחון המיוחדים לתחום זה ומסייעים לו להגיע לתוצאות הרצויות .

ההיסטוריה של הגמולוגיה

לא רבים יודעים זאת, אך את חקר האבנים המדעי החלו בעצם כבר בראשית המאה ה-19. אז גמולוגיה גם נכנסה לחלק מהכשרת התכשיטנים והדבר התרחש כתוצאה מהיוזמה של האיגוד הלאומי לצורפות בבריטניה. בשלב הבא, הוקם איגוד גמולוגים הראשון גם בארה"ב, והיום בעולם כולו קיימים איגודים ומוסדות להשכלה גבוהה אשר מעניקים הסמכה בינלאומית בתחום הגמולוגיה .

היכן ניתן ללמוד גמולוגיה ?

לימודי הגמולוגיה הם לימודים מאוד נחשקים כיום בכל העולם והם מיועדים עבור מי שמעוניין להיכנס לתחום התכשיטנות ולעסוק בהערכות של אבנים יקרות. לימודי גמולוגיה נערכים במסגרת קורסים מקצועיים, אשר במהלכם הסטודנט לומד לבצע הערכה שמאית בסטנדרטים בינלאומיים וגם כיצד להכין תעודות גמולוגיות חוקיות. בנוסף, במסגרת לימודי גמולוגיה מועברים כמה שיערי תיאוריה וכך גם שיעורי פרקטיקה וברוב המקרים מדובר על חלק בלתי נפרד מלימודי תחום התכשיטנות. בארץ, מכללת IDS ומכללות פרטיות נוספות מעבירות קורסי הכשרה בתחומי התכשיטנות השונים, והן מספקות לכל המבקש אפשרות ללמוד תחום זה ברמה מקצועית מאוד .

מה מספקת בעצם תעודת גמולוג ?

לאחר סיום לימודי גמולוגיה ניתן להשתלב בתחום התכשיטנות. בנוסף, בוגר לימודי גמולוגיה יהיה מסוגל לספק טיפולים אנרגטיים באמצעות קריסטלים ואבנים המיועדות בדיוק לשם כך או לייעץ למטפלים אשר מעניקים טיפולים אלטרנטיביים אודות בחירת האבנים והתאמתן לטיפולים השונים שהם מבצעים .