אבני החושן

הייחוד של אבני החושן

עולם המקרא רווי בתיאורים רבים ומגוונים אודות התרבות המפוארת בימי קדם, לרבות תיאורים אודות הבגדים אשר עטו עליהם אנשים ממעמדות שונים בין חלקי העם. בהקשר זה, אין כל ספק, כי אחד הדברים המרתקים ביותר הקשורים לתרבות היהודית-מקראית הקדומה, הוא הנושא של אבני החושן. למי שלא שמע עליהן, נספר, כי מדובר בעצם על תריסר אבנים יקרות במיוחד, אשר על פי המקרא היו חלק מבגדי הכהן הגדול. הכהן הגדול בעצם ענד את האבנים, שנקראו גם חושן משפט, בכל אשר הלך. מדובר היה על מעין מלבן שכלל את 12 האבנים, מסודרות לפי סדרי השבטים.

מה היה תפקידו של החושן ?

המומחים כיום חלוקים בדעתם באשר למה היה התפקיד המרכזי של אבני החושן. אין ספק שהיה להן תפקיד אסתטי רב משמעות. בעולם העתיק נהגו לעתים קרובות כוהנים בכירים להתלבש באופן מפואר, כיאה למעמדם, ואין ספק שמבחינה זו, אבני החושן היוו חלק חשוב מאד בבגדי הכהונה. אולם, ככל הנראה היה גם משהו מעבר לכך .

לסייע לישראל במלחמות

מספר קטעים בתנ"ך, מחווים כי התפקיד המרכזי של אבני החושן היה כמעין הנחיה אלוהית שסייעה לבני ישראל ברגעי משבר. בעצם, אבני החושן היו בעלי תפקיד של הכוונה ויעוץ. מכאן גם השם השני שלהן – חושן משפט. בספר במדבר אנו רואים עדויות לכך, שכאשר היה צורך להתייעץ – הלכו הכוהנים אל האורים והתומים שעשו משפט, וככל הנראה קיים קשר אדוק בין האורים והתומים (שמקורם לא ברור) לבין אבני החושן, ואפשר שלמעשה מדובר בשני שמות שונים לאותו דבר. בהמשך, כאשר התבססה הממלכה הישראלית – הפכו אבני החושן ללבוש של כבוד עבור הכהן הגדול, כנושא המשרה הדתית הבכירה .

ומה המצב כיום ?

כיום, חשוב להבין כי אבני החושן הן בעלות מעמד היסטורי-מקראי. קיימות מספר אבני החושן אשר עד היום מקורן לא ברור לנו. יש לעתים השערות למה הייתה כוונה של המחבר המקראי, ואין ספק היום במחקר כי הוא לא בדה אבנים מומצאות מליבו .