אבן אודם

אודות אבן אודם ביהדות, סוגי הצבעים שלה והתאמתה

אבני אודם או רובי כפי שהן נקראות בלועזית, גרמו להתפעלות ומשכו תשומת לב רבה בזכות הצבע המיוחד והנדיר שלהן כבר בתקופה העתיקה. בעולמות העתיקים השתמשו בהן בתור קמע לכוח ולעוצמה ואף האמינו בכוחות הריפוי שלה. היום אבן זאת נחשבת לאחת האבנים היקרות בעולם ורבים מוכנים לשלם סכומים גבהים במיוחד על מנת לרכוש את אבן אודם בעלת הצבע והזוהר החזקים ביותר .

יהדות ואבן אודם

לפי ספר שמות כ"ח (יג-יז) , "ועשית חשן משפט מעשה חשב כמעשה אפד תעשנו זהב ותכלת וארגמן… ומילא בו מלאת אבן ארבעה טורים אבן טור אדם". היום אודות סגולותיה של האבן עוסקים במדרשת תלפיות בירושלים. בנוסף, אבן אודם מזוהה גם עם אבן האודם שנמצאת בחושן של הכוהן הגדול, אך אין מדובר על נתונים וודאיים שנבדקו באמצעות כלים מדעיים .

למי מתאימה אבן אודם?

אבן אודם מתאימה לכל ילידי חודש יולי, אך מי שחושק בעיקר במראה היוקרתי והאדום שלה, יוכל ליהנות ממנה לא פחות גם אם הוא נולד בחודשי השנה האחרים. באסטרולוגיה מזהים את ההתאמה המיוחדת בין בני מזל סרטן לאבן רובי ולפי הפילוסופיה ההודית העתיקה היא מזוהה עם צ'אקרת הלב .

נדירות וצבעים של אבן אודם

אבן אודם מאוד דומה לאבן ספיר אך לעומת ספיר, מדובר על אבן נדירה מאוד. מחירה של רובי איכותית עלול לעבור את מחיר היהלום. קיימים 25 גווני רובי שונים, כאשר רק שניים מתוכם מזכים את האבן בהערכה גבוהה ובהתאם במחיר הגבוהה ביותר. על מנת שבדיקת הצבע של הרובי תעמוד בקריטריונים הדרושים ותהיה אמינה, מבצעים אותה בשלושה שלבים ובנוסף, בודקים גם תכונות נוספות של האבן כגון ניקיון, חיתוך ומשקלה של האבן .

אבני אודם נמכרות בגדלים וצבעים רבים. כל אדם יכול לבחור את האבן המתאימה לו ביותר, אך מה בנוגע לעלויות של אבני אודם ? כדאי לזכור כי מדובר באבן יוקרתית ביותר ועל כן המחיר שלה בהחלט יקר יחסית. יחד עם זאת – איך אפשר לעמוד בפניה…?